Projelerimiz

TCDD TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLET DEMİRYOLLARI MENEMEN - ALSANCAK - CUMAOVASI BANLİYO HATTI,
KATENER SİSTEMLERİNİN BAKIM/ ONARIM, ÖLÇÜM VE TESTLERİNİN YAPILMASI İŞİ

İşveren : TCDD 3. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
İşin Kapsamı : ELEKTRİFİKASYON BAKIM İŞLERİ
Başlama Tarihi : 13.01.2013
Bitiş Tarihi : 31.12.2014

Söz konusu iş, Alsancak-Cumaovası (0+00-23+210), Basmane- Menemen (0+00-31+630) ve Menemen-Aliağa (0+00-25+330) Arası 120 Km/h hıza Uygun Çift Hat Katener Sistemi ile Cumaovası ve Çiğli Depo Yollarına ait Basit Katener Sistemlerinin Bakım, Onarım, Ölçüm ve Test Çalışmalarını içermektedir.

Ana iki güzergâhtaki toplam hat uzunluğu 81 kilometre olan Raylı Taşıma Sistemi tali yollar ile birlikte toplam 220 km hat uzunluğuna ulaşmakta ve bu özelliğiyle de Türkiye’nin en büyük banliyö taşımacılığı sistemini oluşturmaktadır.

İzmir banliyö sisteminde 3 adet trafo ve 3 adet nötr bölge ve 2 adet depo sahası bulunmaktadır.
Sistemde çalışan Banliyö Trenleri bir yılda Dünya’nın etrafında 75 tur atacak bir mesafe kat etmektedirler. Bu durumda araç ve raylar kadar Katener ve Cer besleme sistemlerinin de doğru ve zamanında bakımlarının yapılması ve hizmet sürekliliğinin sağlanması çok büyük önem arz etmektedir.
Metroray’ın uzman kadrosunun özverili çalışmaları sayesinde, TCDD’nin genel ortalamasının 12 adet olduğu yıllık arıza sıklığı, sorumluluğumuz altındaki bu sistemde yılda 2 arızaya düşürülmüştür. Son bir yılda oluşan bu iki arızanın da yapılan incelemelerde dış etkenli olduğu belirlenmiştir.

Bir yıl Boyunca;
  • Yaya Olarak Yapılan Katener Kontrollerinde 765 km Yol Kat Edilmiştir.
  • Gece Bakım Çalışmalarında Toplam 1.460 Saat Çalışma Yapılmıştır. Bu Çalışmalar Periyodik Bakım ve Rutin Çalışmalar Şeklindedir.
  • Gündüz Çalışmalarında 600 Saat Enerjili Bölgede Periyodik Bakım ve Rutin Çalışmalar Yapılmıştır.